За останні кілька років ринок нерухомості в Україні значно зріс і тепер чи не на кожному кроці видніється новобудова. Велика конкуренція та вибір зробили купівлю квартири для звичайного українця не лише комфортною та вигідною, а й апріорі можливою. Тепер «збирати все життя на житло» не актуально, адже банки та забудовники пропонують безліч вигідних пропозицій та можливостей купити квартиру. Як оплачувати нерухомість? Які бувають способи та які переваги?
Найпопулярніші три способи розрахунку за квартиру:
Повна оплата
Цей спосіб підходить не кожному українцю. Саме він символізує те саме «збирати гроші все життя». Та і він має свої переваги, адже забудовники дуже лояльно ставляться до тих покупців, що сплачують всю суму одразу.
«Ми як забудовник розуміємо, що ті клієнти, які одразу сплачують вартість житла, розраховують на певні бонуси. Адже ті самі гроші вони можуть покласти на рахунок в банк і трішки заробити на відсотках. Але замість цього вони купують квартиру. Тому ми пропонуємо під час повної оплати знижку в розмірі 4% від загальної суми», – розповідає директор агенції нерухомості компанії «Еко-Дім» Роман Бук.
Кредитування
Сьогодні у більшості забудовників є налагоджена співпраця з банками, які видають кредити на нерухомість. Цей спосіб купівлі житла підходить тим, хто потребує тривалішого терміну оплати. Адже кредит можна взяти на період до 20 років. Залежно від політики банку, кредитування у певних забудовників може бути ще однією ознакою їх надійності. Наприклад, «Кредобанк» надає покупцям будівельної компанії «Еко-Дім» можливість придбати квартиру в кредит ще на етапі її будівництва, оскільки забудовник пройшов процедуру акредитації.
«Коли покупець звертається до нас за послугою кредитування, він може бути впевненим не лише в банку, а й у забудовнику. Ми кредитуємо лише тих забудовників, в яких ми впевнені. Кожного ми перевіряємо на надійність та безпечність, і завдяки цьому можемо видавати кредити під заставу житла, яке будується», – розповідає керівник прес-служби АТ Кредобанк Віктор Гальчинський.
Розтермінування оплати
Цей варіант найкраще підходить тим, хто не хоче довго збирати гроші і хоче придбати житло за кращою ціною ще на етапі будівництва. Забудовники пропонують своїм покупцям різні умови розтермінування. Наприклад, будівельна компанія «Еко-Дім» пропонує розтермінування до двох років без відсотків з мінімальним першим внеском від 10%. Водночас кошти покупця захищаються Фондом Фінансування та Законом України про фінансово-кредитні механізми.
«Договір, який ми укладаємо з нашим клієнтом, є прямо передбачений законом України. Як показує досвід, такий метод найбільш безпечний для покупця навіть у випадку форсмажору, наприклад, банкрутства забудовника. Сьгодні ряд забудовників пропонують підписувати інші документи для фінінсування ще не збудованого житла. Такий продаж законом не заборонений але і не дозволений, тому покупці дуже часто ризикують не отримати свої кошти у випадку затримок введенняі будинку в експлуатацію, у випадку зміни своїх особистих планів щодо купівлі житла, та інших непередбачуваних обставин. Тому ми використовуємо саме той спосіб, про який в законі вказано і який дозволено законом. Завдяки цьому захищеність нашого покупця стає максимальною», – зазначає директор агенції нерухомості компанії «Еко-Дім» Роман Бук.
Для охочих придбати житло в розтермінування є одним з найвигідніших варіантів. Та і тут є багато підводних каменів, які насторожують майбутніх покупців. Наприклад, доволі розповсюджена практика серед забудовників – збільшення вартості житла для тих, хто купує квартиру в розтермінування. Так, на ринку нерухомості є приклади, коли вартість житла, купленого в розтермінування, перевищувала на 20% вартість оплаченого повністю. В будівельній компанії «Еко-Дім» встановлено однакову ціну для усіх покупців. Звичайно, для тих покупців, хто оплачує повністю вартість квартири, пропонується знижка. Відтак покупець, що обирає розтермінування не переплачує за житло. Також важливими чинниками розтермінування у «Еко-Дім» є прив’язка ціни до національної валюти та можливість корегувати графік платежів під свої можливості та потреби.
«Під час складання графіку виплат працівники враховували мої вимоги. Це зручно, бо ти себе також можеш стимулювати, що ось до певного числа тобі потрібно внести платіж і відповідно заробити. Також, якщо я не вписувався в той графік, то компанія йшла мені на поступки, і я вносив платіж пізніше. А якщо на певних етапах через якісь економічні обставини відбувалося подорожчання квадратного метра, «Еко-Дім» завчасно мене попереджав і давав час на внесення платежу за старою ціною», – розповідає покупець квартири в будинку «Еко-Дім» Олег.
Розтермінування від забудовника ідеально підходить тим, хто не хоче переплачувати за квартиру та купити її за короткий термін. Та обираючи цей спосіб розрахунку, покупцю варто враховувати не лише умови розтермінування, а й надійність самого забудовника. Плануючи придбати житло, покупцю необхідно дослідити історію компанії, наявність у забудовника власних виробничих потужностей, дізнатися про завершені проекти та про дотримання чи не дотримання термінів введення в експлуатацію, варто почитати відгуки та навіть, за можливості, побувати в уже зданих будинках, ознайомитись з дозвільними документами на зведення будинку, ознайомитись з документами на земельну ділянку (в призначенні якої має бути вказано, який будинок на ній будуватиметься). Уважно ознайомитись зі змістом договору, а особливо про випадки та порядок повернення коштів. І лише впевнившись у надійності, обирати вподобаний спосіб оплати.