Депозит чи нерухомість? Що обрати після зниження облікової ставки?

  • 4 роки тому назад
  • Блог

2020 рік – повен несподіваних економічних та інших суспільно важливих подій. Пандемія коронавірусу, безумовно, внесла свої корективи у роботу фінансових ринків світу, проте нещодавно Національний банк України (НБУ) приголомшив новиною – облікову ставку в Україні знижено до 6%. І це дійсно рекордно низька цифра за всю історію нашої незалежності. То що ж означає цей крок? Як він вплине на наш добробут, можливість до інвестицій, а зокрема – на ринок нерухомості? 

В НБУ вважають, що такий захід має підтримати економіку під час кризи, пов’язаної із коронавірусом та карантином. Споживачі, зокрема, і бізнес, зможуть вільніше оперувати кредитними грошима, а це збільшить конкуренцію та позитивно вплине на споживчі ціни і послуги.

 Проте не всім варто радіти зниженню облікової ставки. Адже ставки за депозитам комерційних банків також прив’язані до неї. Тобто, що менша облікова ставка, то менший відсоток отримають ті, хто зберігає свої заощадження на депозитах у банках. Ця проста фінансова аксіома дає привід вкотре замислитись над питанням, як же примножити свої заощадження і який варіант обрати для інвестицій.

«У такій ситуації пропонуємо уважніше розглянути пропозиції щодо придбання житла на первинному ринку як форму вдалого інвестування. Адже у цьому є суттєві переваги. Так, компанія «Еко-Дім» пропонує вигідні умови розтермінування без сплати зайвих відсотків. Розтермінування у випадку інвестування є надзвичайно вигідною опцією. По-перше, при купівлі нерухомості на початковій стадії будівництва, як правило, перші внески є на рівні 20-30%, а ціна на сам об’єкт нерухомості на «нижній межі», порівняно з вартістю на етапі здачі в експлуатацію. По-друге, про збільшення вартості, забудовник попереджає інвестора заздалегідь. Якщо купувати квартиру на початку будівництва, можна суттєво зекономити кошти або ж навіть отримати чималий дохід, якщо у готовому будинку продати житло на вторинному ринку», – каже керівник відділу продажу компанії «Еко-Дім» Роман Бук.

Серед іншого, зниження облікової ставки означає  поступове зниження відсотків за кредитами, однак варто зазначити, що пожвавлення кредитування економіки не прогнозується через дефіцит платоспроможних позичальників, адже готових брати кредити навіть за зниженими відсотками не так багато. Також банки зважатимуть на кредитну історію позичальників, оскільки зараз у них накопичився доволі великий портфель проблемних кредитів, які не повертають.

«В умовах наслідків пандемії зрозуміло, що банки будуть дуже виваженими, розглядаючи кредитні заявки. Кредитні ресурси будуть доступними категорії найнадійніших позичальників. Зниження облікової ставки НБУ спричинить і подальше падіння ставок за депозитами комерційних банків. Фінансові аналітики прогнозують, що на кінець 2020 року значення індексу ставок за річними депозитами в гривні (UIRD) сягне 10-10,5%, а в 2021 році українці будуть звикати жити за умов ставок за депозитами, меншими за десять відсотків у гривні, чого не траплялося раніше», – прогнозує експерт.

Різке зниження облікової ставки не завжди призводить до миттєвого здешевлення кредитів, проте дає ринку позитивний сигнал: ситуація в економіці стабільна, тож всі можуть більше виробляти, продавати і купувати. Особливо актуальною та вигідною може стати купівля житла на первинному ринку.

«До того ж, «ЕКО-ДІМ» пропонує помешкання в будинках з різним ступенем готовності, зокрема і 90%, які будуть здані у 3 кварталі вже цього року. Наприклад, влітку 2019-го ми пропонували 2-кімнатні квартири площею 54 м² в житловому комплексі «Еко-Дім на Тракті І» за ціною 621 000 грн., а сьогодні ми їх допродуємо по 756 000 грн. За один рік різниця становила приблизно 22%, а в банках, інвестори можуть розраховувати на ставку 5-8% річних», – розповідає представник компанії-забудовника.

Житловий комплекс «Еко-Дім на Тракті І» – будівництво завершується восени 2020 року

Клубний будинок в центрі Львова «ЕКО-ДІМ на Батуринській» – здача в грудні 2020 року.

Звертаємо увагу, що зниження облікової ставки призведе до зниження ставки за кредитами та дасть можливість придбати нерухомість інвесторам із порівняно невеликим, але стабільним заробітком. Дуже часто різниця вартості квартири на початку будівництва та на фінальній стадії готовності є суттєвою. Переуступати майнові права на квартиру можна на будь якому етапі будівництва без жодних втрат у коштах. Тому можна стверджувати, що інвестування в новобудови є альтернативою депозитним вкладам.

За прогнозами аналітиків, зниження облікової ставки незабаром позначиться на вартості нерухомого майна. У другій половині 2020 року квадратні метри як на вторинному, так і первинному ринку дорожчатимуть. Наразі забудовники ще не встигли підняти ціну на квадратні метри, а іпотека стає дешевшою. Тож у таких умовах стає очевидним, що зараз – чи не найкращий час для купівлі первинної нерухомості на особливо вигідних умовах.

Відділ продажу «ЕКО-ДІМ» – 0 800 40 20 10 (дзвінки по Україні безкоштовні).

Compare listings

Compare