Останніми місяцями в Україні спостерігається свого роду фінансовий феномен – валюта чи не вперше за кілька років почала різко знецінюватись. Проте цьому феномену є пояснення. Як стверджують фінансові аналітики, причиною цього є те, що Міністерство фінансів запропонувало облігації внутрішньої державної позики, які для нерезидентів виявилися досить перспективними і цікавими. Як результат – вони заходили на ринок України, продавали долари і купували гривневі облігації. Це зумовило досить потужне зміцнення національної валюти, порівняно з попереднім періодом. За такої ситуації є цікавим питання чи вплинуло це на вартість квартир та як саме.
«Звичайно, випадків зменшення ціни на квартири відносно курсу валют не так багато, але зумовлено це не самими фінансовими коливаннями, а вартістю будівельних матеріалів. Тобто будівельні матеріали, які на пряму залежать від курсу валют, дорожчають із подорожчанням валюти або дешевшають, коли валюта втрачає у ціні. Відповідно, ціна за квадратний метр стає вищою або нижчою. Якщо вартість будівельних матеріалів не залежить від курсу валют, то й ціна на квартири є сталою. Останнім часом бачимо тенденцію, що іноземна валюта дешевшає, але часто ціна будівельних матеріалів залишається незмінною. На мою думку, це відбувається тому, що ці матеріали були закуплені, коли долар чи євро були дорогими, а також у зв’язку з своєрідним «страхуванням» себе постачальниками від майбутнього зростання курсу», – розповідає директор Агентства нерухомості «Еко-Дім» Роман Бук.
Тож чи вигідно саме зараз купувати квартиру?
Зважаючи на фінансову ситуацію, що склалася в Україні, зараз є дві категорії людей: ті, що мають стабільний дохід у гривні, та ті, хто має заощадження в іноземній валюті. Власне саме другим зараз і важко психологічно ухвалити рішення, щоб продати, наприклад, долар за теперішнім курсом і заплатити за квартиру у гривні. Але тут є одна особливість: якщо людина купить сьогодні квартиру за долар, придбаний по 28 гривень, то, враховуючи тенденцію, коли валюта щотижня втрачає 20-30 копійок, вигода все одно буде очевидною. Долар й далі дешевшає, а вартість квартири наразі стабільна.
«На сьогодні є декілька варіантів купівлі квартири у компанії «Еко-Дім» з розтермінуванням. Перша можливість – це та, яку надає забудовник. Ми робимо розтермінування платежу до здавання будинку в експлуатацію. Цей термін, зазвичай, становить півтора-два роки. Клієнт сплачує перший внесок 25% і потім щомісяця рівними частинами повертає решту суми. Інший метод розтермінування платежу – це банківський кредит. Ми працюємо з «Укразбанком» та «Кредобанком». Це банки, які акредитували наші об’єкти і дають клієнтам потрібні кредити. Відсоткову ставку клієнт визначає відповідно до своїх потреб, адже хтось хоче кредит на 20 років, а комусь достатньо п’яти. Усі умови кредитування та розтермінування передбачають операції тільки з гривнею», – каже представник компанії-забудовника.
Станом на сьогодні долар коштує близько 24 гривень. Зважаючи на останні тенденції, не варто зараз купувати валюту, якщо плануєте вкладатись у нерухомість, принаймні тому, що нічого особливого, за прогнозами фахівців, з нею відбуватися не буде.
«Валютні коливання фактично ніяк не впливають на кредитування житла, оскільки в іноземній валюті ще після фінансової кризи 2008 року воно заборонене в Україні законодавством. Враховуючи те, що гривня зміцнюється, а облікова ставка зменшується, у «Кредобанку» відбувається зниження вартості кредитування купівлі квартир на первинному ринку житла. Так, зараз вартість кредиту становить 17% річних за умови участі клієнта від 40% власними коштами та 18% річних за умови участі від 20% вартості об’єкта, що купується. Ставка фіксується на 3 роки. Кредитування відбувається на термін до 20 років. Після трьох років, якщо гривня стає дешевшою, а ставки за депозитами знижуються, то знижується і змінна ставка за кредитами», – коментує ситуацію керівник прес-служби АТ «Кредобанк» Віктор Гальчинський.
Тобто можемо говорити про те, що на кредитування житла валютні коливання в Україні фактично не впливають. До того ж, коли гривня зміцнюється, брати житло у кредит стає дещо вигідніше. Навіть в умовах, коли гривня трохи знеціниться, кредитування у національній валюті все одно дозволяє клієнтам почувати себе впевнено, адже це не сильно позначиться на відсотковій ставці. Тож якого забудовника варто обирати для купівлі квартири?
«Компанія «Еко-Дім» є акредитованим забудовником у «Кредобанку». Тобто ми перевірили її надійність і впевнені у стабільності будівництва. Відповідно, якщо клієнт є платоспроможним, то він може розраховувати на кредит для купівлі житла у нашому банку. Крім того, він може достроково погасити його у будь-який час без додаткових платежів, що дозволить суттєво зекономити», – стверджує представник фінансової установи.
Тож зміцнення гривні під час купівлі житла є більше позитивним чинником, адже національна валюта завжди була дуже серйозним фактором впливу на зростання цін. Ціни за курсу 27 або 28 гривень за долар сьогодні зростали б набагато швидше. Так, стійка гривня відіграла і ще відіграє свою позитивну роль як на фінансовому ринку, так і на ринку нерухомості України. Саме тому купівля житла за теперішніх умов є вигідною та перспективною.
«Багато людей планували здійснити покупку нерухомості саме на початку року, відкладаючи кошти у валюті. Але склалась така ситуація, що гривня зміцнює свої позиції, а долар втрачає. Керівництво будівельної компанії «ЕКО-ДІМ» йде на зустріч потенційним покупцям квартир в «ЕКО-ДІМ на БАТУРИНСЬКІЙ» та «ЕКО-ДІМ на МЕЧНИКОВА ІІІ» і ми прийняли рішення рахувати долар по 25 грн. В результаті, покупець витрачає заплановану кількість валюти, але отримуєте гривні по кращому курсу і має змогу купити квартиру вже, а не чекати, коли валюта знеціниться ще більше.
Вітаю з Новим 2020 роком та запрошую Вас вже сьогодні скористатись кращим курсом валюти аби укласти угоду на омріяну квартиру в центрі міста» – каже директор Агенції нерухомості «ЕКО-ДІМ» Роман Бук.
Агенція нерухомості «ЕКО-ДІМ» – 0 800 40 20 10 (безкоштовно в межах України), 096 242 00 20 (Viber).